Fredagsbrev

Århus Friskole d. 02. november 2007



 

HUSK

Arbejdsdag og Materiale hygge

 lørdag 3. november fra Kl 10.00-13.00

Opgaverne vil være:

Feje gårdsplads

Dække graverenden til (ved Søholmvej)

Fjerne mursten ( Kun hvis der er nogen som kommer med en trailer)

 

Snakke genbrugs materiale ideer og muligheder til jule værksteder.

En ide kunne være:

Et arbejdende forældre værksted i et skabende børneværksted.

Karin og jeg har snakket om at man i år på jule syværkstedet kan deltage på to måder.

Både som hjælper til børnenes egne ideer, men også som bidrager med det du er god til.

Hvis du f.eks er god til at sy nogle bestemte slags broder søm, i hånd el. på egen maskine,

så kan du bidrage med det. Ved at stille og roligt sidde i et hjøne og arbejde med din teknik,

og der ved lokke børnene til at se nye muligheder, så de måske får lyst til at broder dine søm

 på deres gryde lapper el. hvad det nu kan være de har lavet.

 

Har du lyst at komme til lidt uformel snak om materiale og ideer

Så mød op lørdag formiddag. Når vi er færdig med det praktiske spiser vi frokost sammen.

Vel mødt

Materiale udvalget Johanna  (21635805 ring hvis du kommer senere end kl.10.00)

 

 

MUSICAL – LEJR I RØD

Kære alle forældre og børn i rød gruppe.

Mandag tager vi på lejr.

Klasserne kører på skift i den røde bus til lejren:

5. klasse skal møde på skolen kl. 8.40

6. klasse møder kl. 9.00 og

7. klasse møder kl. 10.00

Til hjemturen har vi bestilt en kæmpe bus.

Vi er hjemme kl. 12.00 fredag.

 

Til afrejsedagen skal I huske madpakke og drikkelse, samt en moderat slikpose til første dag.

Venlige hilsner Ole, Gitte, Tine, Maria og Johan

 

 

VI HAR PLADS TIL EN PIGE

 I 2. KLASSE OG I 4. KLASSE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bagunçaço støttefest

Lørdag d.3 november kl. 19-02  - Entre 50 kr
Alle under 16 år - 20 kr

Program
19:00 ÅF Big Band
19:30 Grupo Baguncaco
20:10 Happyhed
21:10 Via Viki
22:00 Slo Down
23:10 Flødeklinikken
24:00 DJ Peter Plus+DJ Fox Fire
02:00 Slut
Lige nu mangler der nogle flere  
til
oprydning søndag kl. 10
:

 
Program for hele ugen
Lørdag:
Ankomst og fest - voksen der sover på skolen - Hans Martin    
Søndag:
Oprydning.
Morgenmad og sove på skolen - Asger
Mandag:Formiddag........8:45-9:30 –workshop i lille gul  
Kl. 14 cykeltur rundt om søen
Alfred - aftensmad.
Sove på skolen og morgenmad - Poul
Tirsdag: Formiddag – 10-11:30 – 4.klasse workshop
Eftermiddag - bytur   
Kl
. 17 skal de være i Kucheza, som sørger for aftensmad
Tina sover på skolen og sørger for morgenmad
Onsdag:  
Kl. 10-11:30 undervise Blå i capoeira, tromning og dans i sal og musik.
Eftermiddag kører Asger dem til Rød Gruppes lejr, hvor vi spiser.
Sove med dem på skolen og morgenmad: Asger    
Torsdag
og fredag :
Indkvartering hos elever fra 9.klasse
, som sørger for aftensmad og morgenmad.
Dette planlægges af 9.klasse i løbet af ugen sammen med HM
Lørdag:
Intet program endnu – alle samles og laver mad og hygge med dem den sidste aften
Søndag:
Køres til toget
– kender ikke tiderne endnu.
Generelt:
Alle er selvfølgelig velkomne til at komme og hænge ud – især håber vi jo meget at 8. og 9. Klasse kommer, men også andre interesserede  
Og
lige kontonummeret igen:
Kontonummer: Sydbank 7120 1039865